Psychologia kolorów: Kolor zielony

Po kolorach podstawowych przyszedł czas na barwy pochodne, czyli drugorzędowe. Pierwszą z nich, jaką opiszę, jest kolor zielony. Zieleń jest obecna wszędzie, zwłaszcza teraz, kiedy mamy lato i natura jest w pełni rozkwitu. To bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie – odpręża i koi nerwy, ale czy zielony to tylko dobra energia?

Natura, ekologia i jeszcze raz natura

Czujecie ten spokój?
Źródło: Flickr.com – Pranav

Powiedzieć, że kolor zielony kojarzy się z przyrodą to tak, jakby nic nie powiedzieć. To skojarzenie jest bardziej, niż oczywiste, ale trudno się temu dziwić. Wszak teraz, kiedy mamy lato, zielony kolor jest wszędzie. Obok błękitu nieba to właśnie zieleń jest najbardziej dominującym kolorem latem. No chyba, że jesteśmy w środku zabetonowanego miasta, ale nie o tym chciałem. W naturalnych warunkach zieleń ciągnie się po horyzont – łąki, lasy, pola z młodymi jeszcze roślinami… Jak nie stanąć, tam zielono. Roślinom barwę tę daje chlorofil, który pozwala im czerpać energię ze światła słonecznego. Zatem skojarzenia z ochroną środowiska, ekologią, świeżością i naturą są po prostu normalne. Zielony jest więc celnym, ale i bardzo bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o marki i produkty związane z przyrodą, oszczędzaniem energii, recyklingiem i innymi aspektami ekologicznymi.
No dobrze, ale czy w związku z tą wszechobecną latem zielenią wynika coś dla nas? Oczywiście! Jak wspomniałem wcześniej, zielony kolor działa relaksacyjnie i uspokajająco. Stąd wszechobecna zieleń m.in. w szpitalach (swoją drogą zdecydowanie nie chciałbym przebywać w szpitalu, gdzie dominują barwy czerwone i żółte…). Wg badań wystarczy już przez 30 sekund wpatrywać się zapamiętale np. w paprotkę w biurze, by znacząco obniżyć poziom stresu w organizmie. Zielony jest więc kolorem o dużym ładunku pozytywnej energii, oprócz spokoju, niesie również harmonię oraz… szczęście. Zielony jest kolorem nadziei i wolności, co też kojarzy się w pewnym sensie ze szczęściem, ale przecież, kiedy pomyślimy o czterolistnej koniczynie, która przynosi szczęście, przed oczami natychmiast mamy kolor zielony. Tak więc szczęście, powodzenie i wewnętrzy spokój to główne pozytywne aspekty koloru zielonego.
Inne pozytywne skojarzenia z kolorem zielonym? Pieniądze. Tak, pieniądze i dobrobyt. Dlaczego? Dolary są zielone i to wyjaśnia temat. Dzisiaj rola Stanów Zjednoczonych w masowej kulturze zdaje się słabnąć, ale jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie zielony dolar amerykański był niepodważalnym synonimem bogactwa i dzisiaj również jest podobnie. Za pieniędzmi idzie również wzrost i rozwój (co związane jest też z dojrzewaniem roślin), a zatem również stabilność i pewność. Zielony pomaga też w podejmowaniu decyzji – ułatwia analizowanie i tym samym dokonywanie słusznych wyborów. Idąc tym tropem, zielony oznacza również zgodę i akceptację, z tego powodu jest wszechobecnie używany we wszelkiego rodzaju interfejsach użytkowników właśnie w takiej roli, jako przeciwieństwo koloru czerwonego, oznaczającego sprzeciw.

Pech, choroba i… religia

Zielony, jak można się domyślić, nie jest wolny od negatywnych konotacji. W średniowieczu kolor ten uważano za pechowy i ściągający złe moce. Chrześcijanie kojarzyli ten kolor wręcz z diabłem. Te skojarzenia przetrwały do dzisiaj, mają jednak słabszy wydźwięk. Dzisiaj zielony, zwłaszcza w jasnych barwach, może być kojarzony z chorobą i osłabieniem, natomiast jaskrawa zieleń może przywodzić na myśl trucizny, co łatwo dostrzec np. w bajkach dla najmłodszych, jak Smerfy i zielone eliksiry Gargamela. Powiązania koloru zielonego z pieniędzmi też mogą być odbierane jako negatywne. W niektórych sytuacjach ten kolor może oznaczać przesadnią chciwość i zachłanność.
Wspomniałem jeszcze o religiach – w chrześcijaństwie w przeszłości zielony łączony był ze złymi mocami, chociaż dzisiaj utracił już to znaczenie. Z kolei w islamie to bardzo ważny kolor, pełen pozytywnych znaczeń. Wystarczy przyjrzeć się flagom krajów islamskich, takich jak Arabia Saudyjska, Pakistan, czy Algieria.

Na dzisiaj to wszystko, jeśli chodzi o kolor zielony. Zielony to bardzo przyjemny kolor, który można wykorzystać w różnych celach przy projektach o różnorodnej tematyce. Nie tylko ekologia i przyroda, ale również szereg innych znaczeń, takich jak relaks, pieniądze, czy łatwiejsze podejmowanie decyzji może wzbogacić nasze projekty i sprawić, że będą celniej trafiały do odbiorców.

 

zielony_2

Umiejętne połączenie niebieskiej barwy z zieloną. Na całej stronie dominuje kolor niebieski, jednak centralnym punktem jest zielone koło, które stanowi w tym wypadku wezwanie do akcji.
Źródło: moorecommgroup.com
Kliknij, aby powiększyć.

zielony_3

Sertifi oferuje poprawę zarządzania zasobami w innych firmach, co przynosi szereg oszczędności, również dla środowiska. Nie bez znaczenia jest więc tutaj troska o środowisko, która ma wyraz w zielonym kolorze użytym w identyfikacji tej firmy.
Źródło: logodiver.com