Psychologia kolorów: Kolor fioletowy

Kolejną z barw drugorzędowych, po zielonej, jest barwa fioletowa. Powstaje z połączenia koloru czerwonego z niebieskim. Kolor ten to kolor władców, przez setki lat nieodmiennie kojarzony z bogactwem i prestiżem. Dzisiaj również fiolet nie stracił swojego znaczenia, a przez to, że jest stosunkowo rzadko używany, niesie w sobie również pewną nutę ekstrawagancji. Dlaczego tak jest? Zapraszam do lektury.

Gdzie ja znajdę kolor fioletowy?

Fiolet na czarnym tle? W tym obrazie tkwi pewna doza tajemniczości…
Źródło: pixabay.com

Barwa fioletowa rzadko występuje w przyrodzie. Z tego powodu w przeszłości, kiedy nie znano jeszcze sztucznych barwników, uzyskanie tego koloru było bardzo trudne i bardzo kosztowne. Stworzenie fioletowej tkaniny przysparzało znacznie więcej problemów, niż np. tkaniny w kolorze zielonym. Z tego powodu posiadanie purpurowych szat było jasnym sygnałem, że osoba, z którą mamy do czynienia jest kimś ważnym i zamożnym. Kolor ten był i nadal jest dość popularny we władzach Kościoła – wszak nie bez powodu o kardynałach mówi się dzisiaj „purpuraci”. Fiolet w przeszłości był rzadko spotykanym kolorem i w zasadzie po części jest tak do dzisiaj. W reklamie kolor ten jest zarezerwowany głównie dla produktów i usług klasy premium, a i w tym sektorze używany jest dość ostrożnie. Z powodu tej rzadkości występowania, purpurze przypisuje się również ekstrawagancję, o której wspomniałem wcześniej. Bo przecież skoro mało kto używa tego koloru, to chcąc się wyróżnić, mogę użyć fioletowego, prawda? W teorii tak.

Nie tylko luksusy…

A w praktyce? W praktyce warto zwrócić uwagę na to, że żyjemy w kulturze chrześcijańskiej, zaś kolor ten jest symbolem męki Chrystusa – szaty liturgiczne w okresie Wielkiego Postu mają właśnie kolor fioletowy. Co za tym idzie, kolor ten symbolizuje też śmierć i żałobę. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta barwa jest domeną zakładów pogrzebowych. Niemniej jednak wspominam o tym dlatego, by zwrócić uwagę, że z fioletem jednak warto uważać. Owszem, jest to dobry kolor, by się wyróżnić z tłumu, należy jednak być ostrożnym przy tym wyróżnianiu, bo czy kolor kojarzony ze śmiercią i żałobą nada się do np. radosnej reklamy wysokiej jakości soków owocowych?

Różne odcienie fioletu

Mówiąc o kolorze fioletowym, warto jednak mieć na uwadze, że jest to kolor o bardzo szerokiej gamie odcieni – od delikatnych, niemal różowych barw, poprzez ciemnoczerwone, mocne tony, aż do barw bliskich niebieskiej. I tak fioletowy czerpie po trochu z obu barw, z których powstaje – czerwonej i niebieskiej, zaś każdy z wielu odcieni purpury ma swój własny ładunek energii. Jak łatwo się domyślić, po lekturze o znaczeniach poprzednich kolorów, odcienie purpury bliższe barwom niebieskim są spokojniejszymi kolorami, skłaniającymi do refleksji, ale tez pobudzającymi pracę mózgu. Dlatego fioletowy kolor ma wiele wspólnego z kreatywnością i szukaniem nowych rozwiązań. Z kolei mocne, głębokie odcienie fioletu, oprócz wspomnianego wcześniej bogactwa i prestiżu są oznaką siły i pewności siebie. Soczyste barwy fioletowe, zwłaszcza w połączeniu z akcentami czerni mają w sobie też wiele erotycznego wydźwięku i kobiecej elegancji. A co z lekkimi, niemal różowymi odcieniami tej barwy? Przy tych kolorach należy całkowicie odrzucić takie cechy jak energia i pewność siebie – delikatne tony fioletu to subtelność, niepewność, romantyzm i wdzięk. Stąd, darując kobiecie różową różę, mężczyzna chce wyrazić wobec niej nie tyle miłość, co swój podziw i uwielbienie.

To już, jeśli chodzi o kolor fioletowy. Warto podjąć próbę wykorzystywania fioletu we własnych projektach i reklamach, by po pierwsze wyróżnić się, a po drugie podkreślić pożądane cechy. Należy czynić to jednak dość ostrożnie, bo można otrzeć się o niepożądane skojarzenia ze smutkiem i żałobą, a można też łatwo przesadzić i uzyskać po prostu efekt kiczu, zamiast ekskluzywności i ekstrawagancji.

 

fioletowy_2

Pastelowe odcienie fioletu w połączeniu z turkusem o podobnym nasyceniu, wprowadzają dużo spokoju do całego projektu, pomimo sporych obszarów, jakie zajmują te kolory.
Źródło: Tomasz Chrostek/Tomasz Zagórski – Behance.net

fioletowy_3

Tutaj z kolei odważne połączenie mocnej purpury z żółtym kolorem, co daje efekt energii i pewności siebie.
Źródło: Bianca Carvalho – Behance.net

fioletowy_4

W tym przypadku fioletowy kolor został użyty, by podkreślić jakość i wyjątkowość produktów.
Źródło: agencja JDO – packagingoftheworld.com