Psychologia kolorów: Kolor żółty

Żółty to ostatni kolor podstawowy, po czerwonym i niebieskim, jaki ukazuje się na blogu. Jaki jest ten kolor? Jaka jest jego psychologia? Co reklamować, a czego nie reklamować za pomocą żółtego? Czy żółty rzeczywiście jest takim pozytywnym kolorem, jak się powszechnie uważa? Zapraszam do lektury.

Szczęście, słońce, radość

zolty_1

Żółty to kolor lata, bezdyskusyjnie.
Źródło: Pexels.com

Kolor żółty jest barwą ciepłą. Bezpośrednie skojarzenie żółtego koloru jest oczywiste – słońce. Za słońcem zaś idzie energia, chęć do życia, radość i szczęście. W jasny, słoneczny dzień zwyczajnie czujemy się lepiej. W towarzystwie żółtego koloru również nasze samopoczucie jest lepsze, a świat robi się piękniejszy. To takie proste… no nie do końca, ale o tym za chwilę. Żółta barwa budzi w nas wiele pozytywnych skojarzeń – kolor ten stymuluje pracę mózgu i poprawia zdolności pamięciowe. Barwę tę kojarzymy też z dziećmi, zabawą, dlatego żółty często używany jest w reklamach zabawek i innych produktów przeznaczonych dla dzieci, a także produktów wypoczynkowych i rozrywkowych, kierowanych do dorosłych. Żółty podnosi również metabolizm oraz skutecznie przyciąga uwagę. Właśnie z tego powodu kolor żółty jest używany w wielu krajach jako ostrzeżenie – chociażby na znakach drogowych, zaś jako że „moc” ostrzegania żółtego koloru jest mniejsza, niż w przypadku czerwieni, nie traktujemy takiego komunikatu jako bezpośrednie niebezpieczeństwo, ale po prostu jako sytuację wymagającą wzmożonej uwagi. Poza tym też czerwony używany jest na drodze w znakach zakazu, które z tego powodu mają silniejszy przekaz informacji, niż żółte znaki ostrzegawcze.

To może jeszcze coś pozytywnego? Żółty dobrze kontrastuje z ciemnymi barwami i skutecznie ożywia tego typu kompozycje kolorystyczne. Jest świetnym wyborem dla małych akcentów, gdyż i tak skutecznie przyciąga wzrok. Co więcej, żółty kolor jest świetnym wyborem, jeśli chodzi o reklamowanie żywności – tak, jak czerwień, kolor ten po prostu pobudza apetyt. Zatem posługując się żółtym kolorem możemy wywołać w odbiorcy całą gamę pozytywnych emocji. Istnieje jednak druga strona medalu.

Coś tu nie gra…

zolty_2

Jest super, ale jakoś przestaje być miło, kiedy żółtego jest za dużo… Tak mówią.
Źródło: JD Hancock

Żółty to przyjemny kolor, lubiany przez wielu ludzi. Jest ciepły, lekki i radosny, trudno więc kojarzyć barwę żółtą z czymś negatywnym. Wcześniej wspomniałem jednak, że sprawa żółtego koloru nie jest taka prosta, jak się zdaje. Dlaczego? Weźmy np. powiedzenie „mieć żółte papiery” – kolor żółty kojarzony jest z energią i pozytywnym szaleństwem, ale również z szaleństwem o mniej korzystnym wydźwięku. Krótko mówiąc kolor ten zestawiany jest również z zaburzeniami i problemami psychicznymi. Kolejna sprawa to określanie nowicjuszy w danej dziedzinie mianem „żółtodziobów”. Zatem jeżeli połączymy choroby psychiczne, brak profesjonalizmu oraz swego rodzaju dziecinność tego koloru, o której wspomniałem wcześniej, dochodzimy do wniosku, że trudno za pomocą tego koloru reklamować takie cechy, jak prestiż, czy luksus. Oczywiście można – wtedy jednak bezpieczniej posłużyć się raczej głębokimi odcieniami żółtego, które mogą symulować złoto lub leżą bliżej koloru pomarańczowego.

Kolejna sprawa to duża, aczkolwiek często lekceważona, siła żółtego koloru. Tak, jak znaczna ilość czerwieni podnosi nasze ciśnienie i ogólnie jest wezwaniem do szybkiego wykonania jakiejś akcji, co nie zawsze jest niewłaściwe, tak zbyt duża ilość koloru żółtego potrafi wzbudzić znaczy dyskomfort. Często można spotkać się ze stwierdzeniami, że niemowlęta płaczą głośniej i więcej w żółtych pokojach – nie wiem ile w tym prawdy, ja jednak nie zaryzykowałbym pomalowania wszystkich ścian w pokoju swojego dziecka na soczysty żółty kolor. Fakt jest jednak taki, że duża ilość żółtego po prostu przytłacza i potrafi doprowadzić do irytacji zwłaszcza u osób, które nie są dojrzałe emocjonalnie, co zdaje się łączyć właśnie z problemami natury psychicznej. Zatem żółty jest jak najbardziej ok, niesie w sobie wiele pozytywnej energii, jednak powyżej pewnego poziomu może zacząć najzwyczajniej w świecie wkurzać odbiorcę.

 

I na dzisiaj to by było na tyle. Zachęcam do samodzielnego, głębszego zbadania koloru żółtego, bo jest to kolor wart uwagi, pełen ciekawych sprzeczności. Żółty zarówno bawi, jak i drażni. Jest kolorem wzbudzającym zainteresowanie i niosącym w sobie dużo pozytywnej energii, która przyciąga, ale z drugiej strony potrafi niemal dosłownie przygnieść odbiorcę i zupełnie go odstraszyć.

 

zolty_3

Czarne elementy na żółtym tle to mocna kombinacja kolorów – trudno nie zauważyć takiej kompozycji.
Źródło: Abduzeedo.com