Psychologia kolorów: Kolor pomarańczowy

Co prawda lato już dawno za nami, a za oknem dominują szarości i w ogóle jest jakoś tak mało wesoło, to jednak dzisiaj kolejnym kolorem w cyklu o psychologii kolorów jest pomarańczowy. Barwa pełna dobrej energii i radości. Gotowi na entuzjastyczną podróż po świecie oranżu?

Pomarańczowy? Super!

Czy nadszedł już czas, by znowu odwiedzić kuchnię?

Drugorzędna, ciepła barwa pomarańczowa powstaje z połączenia koloru żółtego oraz czerwonego. Można się więc domyślić, że pomarańcz czerpie po trochu z obu tych barw, z których powstaje – i słusznie. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że z obu kolorów czerpie to, co najlepsze. Nieco inaczej jest w przypadku fioletu, który przemyca w sobie energię czerwieni i melancholię niebieskich barw. Pomarańczowy to po prostu kolor wypełniony pozytywną energią od początku do końca.

Dlaczego piszę o pomarańczowym w samych superlatywach? Czy aby nie przesadzam? Pewnie trochę tak… ale o tym później. Na początek jednak porównajmy kolor pomarańczowy z czerwonym. Czerwień rzuca się w oczy, więc łatwo ją zauważyć, czerwień ma jednak bardzo silny ładunek energii i przeważnie odczytywana jest jako wyraźne ostrzeżenie. A pomarańczowy? Również silnie przyciąga wzrok, chociaż robi to słabiej niż czerwień. Również posiada w sobie wiele energii, jednak nie jest tak agresywny jak barwa czerwona. Poza tym czerwień kojarzy się również z miłością, a pomarańczowy? Ani trochę. Zatem kolor pomarańczowy także może być i jest używany jako ostrzeżenie (np. znaki drogowe), efekt działania ma bardzo podobny, jak kolor czerwony, jest jednak bardziej neutralny, przez co jest lepiej odbierany.

kolor pomarańczowy

Pomarańczowy w połączeniu z czernią to jeszcze więcej mocy i dynamiki.
Źródło: Morten Håvik – Behance.net
Kliknij, aby powiększyć.

Wspomniałem też o związkach pomarańczowego z żółtym kolorem. Rzeczywiście – żółty jest kolorem radości, szczęścia oraz lata. Pomarańczowy podobnie. Optymizm, spontaniczność i zdecydowanie to cechy, które znajdziemy w obu tych kolorach. I znowu – wspominałem wcześniej, że żółty jest nieco ekstrawagancki, zaś jego nadmiar może być niekorzystny. W przypadku pomarańczowego nie można tego powiedzieć, chociaż z racji, iż jest to kolor jaskrawy i bądź co bądź przyciąga wzrok, to warto jednak trzymać umiar w używaniu tego koloru w ilościach hurtowych.

Pomarańcz to również kolor świeżości – pobudza apetyt, więc doskonale sprawdzi się we wszelkich projektach związanych z rynkiem żywności. W końcu nawet nazwa tego koloru pochodzi od bardzo apetycznego i smacznego owocu.

Trochę negatywnych konotacji

Pomarańczowy to jednak nie tylko kolor energii i dynamiki. Łatwo dostrzec to zwłaszcza teraz, gdy za oknem mamy jesień w pełni. Liście są pomarańczowe i brązowe (brąz to w zasadzie barwa pomarańczowa z domieszką czerni), co samo w sobie jest mało optymistyczne i związane jest raczej z przemijaniem, niż radością życia. Warto jednak zauważyć, że znacznie częściej pomarańczowy używany jest w innych kontekstach, niż jesień. Z czym jeszcze mało optymistycznym kojarzy się pomarańczowy? Chociażby z więzieniami. W wielu krajach na świecie kolor ten noszą na sobie osadzeni w zakładach karnych.

Śmiało można stwierdzić, że pomimo lekko negatywnych skojarzeń, pomarańczowy znacznie częściej łączony jest z pozytywnymi aspektami życia. Jako kolor energii i spontaniczności, jest dobrym wyborem dla produktów skierowanych do młodzieży. Z kolei jako kolor ambicji, towarzyskości, pewności siebie, optymizmu i pozytywnej aktywności już od lat doskonale sprawdza się jako sztandarowy kolor jednej z sieci komórkowych o mało wyszukanej, ale jakże silnej i dobranej nazwie. Warto więc korzystać z dobroczynnych właściwości koloru pomarańczowego i umiejętnie wykorzystywać go we własnych projektach. Trochę silniejszy niż żółty, trochę słabszy niż czerwony, z obu kolorów bierze to, co najlepsze. Kolor pomarańczowy zachęca do działania, jest pełen dynamiki, skłania do kontaktu z ludźmi – czego chcieć więcej?

pomaranczowy_3

Świeży, soczysty, apetyczny… po prostu pomarańczowy.
Źródło: Hugo Ceneviva- Behance.net
Kliknij, aby powiększyć.

Acqua-Panna-range-Designed-by-CARTILS

To w dalszym ciągu jest zwykła woda, ale pomarańczowe akcenty nadają jej właściwego charakteru.
Źródło: Cartils – Branding & Packaging Design
Kliknij, aby powiększyć.