Psychologia kolorów: Kolor niebieski

Dzisiaj kolejna po czerwonej, barwa podstawowa, czyli niebieska. Najzimniejszy kolor, bardzo ceniony za swoje właściwości, pozytywnie oddziałujący na ludzi w wielu aspektach. Kolor o złożonej symbolice. Jednym słowem kolor wart szczególnej uwagi, a również mój ulubiony. Zapraszam więc na krótką wędrówkę po psychologii kolorów z kolorem niebieskim.

Spokój, błogi spokój…

niebieski_1

Inteligencja, solidność, otwartość i wiele więcej. To właśnie kolor niebieski.
Źródło: Pexels.com

Niebieski w wielu kwestiach jest przeciwieństwem koloru czerwonego, któremu poświęciłem poprzedni wpis. Zacznę może od tego, że widok koloru czerwonego powoduje wzmożone wydzielanie adrenaliny, co podnosi ciśnienie. Natomiast kolor niebieski… obniża ciśnienie. Serio, tak to właśnie działa. Patrzymy w niebo, w bezkresny błękit i pozwalamy oddać się zadumie. Uspokajamy się, oddychamy powoli… Brzmi, jak jakaś kiepska próba hipnozy? W porządku, może trochę przesadzam, ale kolor niebieski istotnie taki jest – trudno się przy nim zdenerwować. Niebieski jest kolorem bardzo spokojnym, działającym relaksująco i pobudzającym kreatywność. No a jako że spokój budzi nasze zaufanie, to kolor niebieski jest tym kolorem, któremu warto zaufać.

Znaczenie koloru niebieskiego

Spokój i zaduma to nie jedyne skojarzenia wiążące się z kolorem niebieskim. Kojarzycie Pablo Picasso i okres jego twórczości zwany błękitnym? W tym czasie Picasso tworzył prace bardzo emocjonalne, pełne refleksji i melancholii. Skąd nazwa „błękitny”? Właśnie ze skojarzeń, jakie wywołują niebieskie barwy. I jeszcze tylko jedna cecha z kategorii negatywnych i przejdę do tych bardziej optymistycznych – mianowicie apetyczność, a raczej całkowite zaprzeczenie apetyczności. Kolory, takie jak zielony i czerwony kojarzą się ze świeżym i smacznym jedzeniem i wzmagają apetyt. A więc dlaczego wspominam o niebieskim w kontekście żywności? Ponieważ ten kolor zwyczajnie obniża apetyt. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj sama przyroda – kolor ten w jedzeniu nie występuje prawie wcale. Jagody, borówki… i na tym lista chyba się kończy. A zatem jeżeli budujecie identyfikację wizualną dla restauracji, niebieski nie będzie dobrym pomysłem, natomiast jeśli jesteście na diecie, śmiało użyjcie niebieskich talerzy. Naukowcy twierdzą, że już tylko niewielkie niebieskie atrybuty na stole, takie jak serwetka bądź solniczka sprawą, że zjemy mniej.

niebieski_2

„Sky is the limit” – niebieski to również dążenie do celu, poszukiwanie innowacyjności i kreatywność.
Źródło: Pexels.com

Co jeszcze obniża, oprócz apetytu i ciśnienia, kolor niebieski? Uwagę. No, może nie dosłownie, ale niebieski, jako barwa chłodna jest tym, który ma mniejszą siłę przebicia, niż ciepły kolor czerwony. Pisałem już o tym przy okazji podstawowych informacji o kolorze i temperatury barw, niemniej wspominam o tym by przypomnieć, że kolory niebieskie są dobrym wyborem przy budowaniu dalszych planów oraz tła w projektach (tak jak kolor czerwony, przeciwieństwo niebieskiego, jest dobrym wyborem dla podkreślenia detalów i wyciągnięcia ich na pierwszy plan).

Dość smutnych, melancholijnych tematów. Niebieski to też coś pozytywnego. Kolor ten kojarzy się z inteligencją, pobudza kreatywność i wzmaga wydajność, oznacza również otwartość. Samsung, HP, IBM, Intel, Dell, do niedawna również Microsoft – te ogromne firmy związane z IT identyfikują się z kolorem niebieskim. Dlaczego? Właśnie dlategom by podkreślić swoją innowacyjność, czy inteligencję. Jednak nie tylko firmy z branży IT sięgają po kolor niebieski. Jak wspomniałem, ta barwa posiada wiele znaczeń, złożonością symboliki dorównuje barwie czerwonej. Czystość, chłód, uduchowienie (a więc również i religia), świeżość, przyjaźń – te i wiele innych skojarzeń, słusznie łączonych z kolorem niebiskim, biorą się faktu iż niebo oraz morza i oceany są niebieskie. To w podmuchu wiatru upatrujemy świeżości, to z wodą kojarzymy czystość, w końcu to w bezkresnym niebie szukamy obecności Boga. Można wymieniać znacznie dłużej, niemniej wiele z tych skojarzeń bierze się właśnie stąd, iż niebo, a co za tym idzie, morza również, są niebieskie.

Wspomniałem o zaufaniu i spokoju. Zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że czujemy się pewnie. Nie bez przyczyny niebieski stosowany jest przez linie lotnicze, agentów nieruchomości, banki i firmy ubezpieczeniowe. Dzisiaj to się powoli zmienia i przy tego typu firmach niebieski jest porzucany na rzecz innych, bardziej oryginalnych rozwiązań, jednak jeszcze kilka lat temu naprawdę trudno było znaleźć bank lub linie lotnicze pozbawione niebieskich barw. Z kolei jeśli już udało się takie znaleźć, to bardziej chyba jako wyjątki potwierdzające regułę.

 

Jak widać, niebieski kolor, obok czerwonego, to barwa o złożonej i różnorodnej symbolice. Zatem używając tego koloru, mamy naprawdę duże pole manewru i możemy śmiało wykorzystać różnorodne odcienie tej barwy do pracy z wieloma całkiem różnymi projektami. Kolejne barwy, jakie się pojawią, będą miały węższe zastosowanie i mniejszą symbolikę niż te dwa kolory, które już były, czyli czerwony i niebieski.

 

niebieski_4

Solidność, nowe technologie. Strona internetowa firmy W3. która zajmuje się rozwiązaniami front-endowymi, świetnie koresponduje z wizerunkiem firmy. Natomiast pomarańczowa ikonka informująca o wolnych stanowiskach jest zaprojektowana tak, że nie sposób ją przeoczyć.
Źródło: ua.w3.co
Kliknij, aby powiększyć.

niebieski_5

Hong Phuc to chińska firma zajmująca się dostarczaniem lodu oraz rzeźb lodowych. Czy zatem byłby lepszy wybór, niż kolor niebieski?
Źródło: Behance.net – Fancy Design

niebieski_6

Politechnika Gdańska – głęboka, niebieska barwa użyta została by podkreślić walory uczelni, takie jak tradycja, czy wiedza.
Źródło: Behance.net – Mamastudio